Jak dobrać oprawki do twarzy? Porady stylisty i optyka.

Jak dobrać oprawki do twarzy? Porady stylisty i optyka.

Co na to stylista ?

Kiedyś noszenie okularów kojarzone było przede wszystkim jako przykra konieczność i narzędzie korekcji wzroku . Współcześnie sytuacja bardzo się zmieniła. Na pomoc przychodzi stylista okularowy (ang. eyewear fitter). Poprzez bogactwo kształtów, wzorów, rozmiarów i kolorów okulary stały się jednym z najgorętszych dodatków w naszej garderobie. W zależności od potrzeb są dopełnieniem każdej stylizacji. Optyk nie tylko dobiera odpowiednie szkła, ale przede wszystkim powinien wybrać odpowiednią oprawę. Dobór okularów powinien odbywać się etapowo, poprzez :

  • obserwację (fizjonomia) : uwzględniając kształt twarzy i proporcje sylwetki charakterystyczne dla Klienta (kolor oczu, odcień skóry)
  • zrozumienie (osobowość) : zadając pytania optyk-stylista określa profil klienta
  • analizę (postawa) : zrozumienie nastroju i potrzeb Klienta
  • radę : neutralna i pełna szacunku sugestia pomoże w określeniu stylowego rozwiązania podjętego ostatecznie przez Klienta

Najważniejsze cechy specjalisty odpowiedzialnego za pomoc w doborze okularów to cierpliwość i  znajomość aktualnych trendów. W sposób jasny precyzuje pulę modeli odpowiednich dla potrzeb i wymagań wskazanych przez Klienta. Nie może narzucać swoich gustów i w podjęciu decyzji powinien okazać całkowitą neutralność.

Co na to optyk ?

Istnieje wiele rodzajów kształtu twarzy i opraw. Każde zakupione oprawy okularowe powinny korzystnie prezentować się na twarzy klienta. Jednak każdy model oprócz walorów kolorystycznych i estetycznych powinien „dobrze leżeć” na twarzy i nosie. By korzystanie z wybranego modelu było wygodne dla użytkownika okularów. Zauszniki okularów nie powinny być za krótkie, ani za bardzo odchylone na zawiasach, by nie uciskały skroni. Środki źrenic powinny być ustawione nie mniej niż 10 mm od górnej krawędzi tarczy oprawy. Takie drobne niuanse pomogą nie tylko w twarzowym dobraniu opraw, ale również dzięki wskazówkom specjalisty, mogą przyczynić się do zwiększenia komfortu i zadowolenia u klienta.

Dobór opraw do twarzy powinien uwzględniać poniższe elementy:

*materiał przygotowany przez Luxottica Poland

Mamy możliwość umówienia spotkania w salonie z doradcą/stylistą, który doradzi w doborze odpowiednich okularów.