Jak dobrać szkła korekcyjne?

Jak dobrać szkła korekcyjne?

Szkła korekcyjne (inaczej soczewki okularowe) są niezbędne do ustalenia prawidłowej korekcji układu optycznego oka, czyli po prostu ustalenia prawidłowej ostrości wzroku. Przy doborze odpowiednich szkieł (nazwa potocznie przyjęta ze względu na szkło- materiał wykonywanych okularów w minionym wieku. Dziś zastępuje się określenie potocznego „szkła” na soczewkę korekcyjną, ze względu na różnorodność dostępnych materiałów do wykonywania okularów korekcyjnych).

Przy wyborze odpowiednich szkieł w pierwszej kolejności uwzględniamy kilka czynników: rodzaj oprawy, materiał oprawy, wartość recepty okularowej, przeznaczenie okularów i oczekiwania okularnika.

Jakie są Twoje oczekiwania?

Użytkownicy okularów mogą zastanowić się nad określeniem swoich potrzeb. Czy jakość poprzednich szkieł w ich przejrzystości, łatwości w czyszczeniu była zadowalająca? W jakim oświetleniu najczęściej korzystam z okularów: w klimatyzowanym pomieszczeniu, czy raczej na zewnątrz? Jak długo czasu spędzam przed monitorem komputera? Po ustaleniu swoich oczekiwań optyk pomoże w wyborze odpowiedniego rozwiązania.

Niezbędnym elementem w strukturze soczewki okularowej staje się powłoka antyrefleksyjna.

Pomaga w eliminacji odbitych promieni świetlnych dzięki optycznemu zjawisku interferencji fal świetlnych, np. od komputera, od jezdni, od urządzeń mobilnych. Istnieje kilka powłok antyrefleksyjnych. Warto spytać optyka by pomógł dobrać odpowiednią do rodzaju wykonywanych czynności i potrzeb. Następnym kryterium w doborze szkieł jest materiał, z którego mają być wykonane okulary. Soczewki okularowe charakteryzują się licznymi parametrami optycznymi ( liczba Abbego, współczynnik załamania światła, czyli tzw. indeks, gęstość, itd. ).

Co wybrać ?

Każdy materiał posiada swoje unikalne wartości, zapewniając odpowiednie wykorzystanie w okularach dla użytkowników:

  • Tradycyjne soczewki, potocznie „plastikowe” to organiczne tworzywo o handlowej nazwie CR 39 o ponad 99% przejrzystości światła. Polecane dla opraw pełnych, czyli takich, które otaczają soczewkę okularową z każdej strony. Możliwość barwienia na dowolne kolory i zastosowanie technologii fotochromowej Transtions ;
  • TRIVEX, to twardy i sprężysty materiał odporny na mechaniczne uszkodzenia. Przejrzystość jest większa. Przeznaczony jest do oprawy niepełnej i dla użytkowników uprawiających sport kontaktowy, narażonych na ryzyko uszkodzeń okularów. ;
  • Soczewka wysokoindeksowa ( indeks 1.6 i wyższy ) to materiał odpowiedni dla osób poszukujących estetycznych i lekkich okularów przy wartościach mocy recepty okularowej powyżej – / + 3,00 dioptrii. Wygląd soczewki dodatniej i ujemnej w oprawie jest różny. Zależy od rodzaju i wielkości oprawy i parametrów okularnika. Wyliczenie estetyki szkieł odbywa się w salonie po ustaleniu wszystkich parametrów oprawy i przyszłego okularnika dzięki, tzw. optymalizacji.

Oferujemy soczewki okularowe tylko renomowanych producentów: Shamir, Essilor, JZO, Seiko, Hoya i innych na życzenie klienta.

Ile to kosztuje ?

Ceny szkieł zaczynają się już od 70 zł / para.  Ostatecznej wyceny dokonuje specjalista po uwzględnieniu recepty okularowej i odpowiednich parametrów optycznych: średnicy soczewki, rozstawu źrenic, wymagań i potrzeb Klienta.